Sodobni pristopi za zmanjšanje škod po divjem prašiču na kmetijskih površinah
natisniNaslov projekta: Sodobni pristopi za zmanjšanje škod po divjem prašiču na kmetijskih površinah
Pedagoška mentorica: prof. dr. Elena Bužan
Projektni partner: Eurofins d.o.o.
Delovni mentor: dr. Boštjan Mikuž
Študenti, ki so vključeni v projekt: Matej Gorela, Nina Ribarič Vinkovič, Adele Tamburin, David Chonev, Alja Šlenc, Luka Branković, Martin Varljen, Nik Papotnik in Maša Koradej
Kratka predstavitev vsebine projekta:
Projekt bo obravnaval problematiko naraščanja številčnosti divjih prašičev v Sloveniji (in v evropskem prostoru) in s tem povezane konflikte, zlasti škode na kmetijskih površinah.
V sklopu projekta želimo z interdisciplinarnim pristopom pedagoških mentorjev, delovnih mentorjev iz podjetja Eurofins raziskave okolja Slovenija d.o.o. (v nadaljevanju: Eurofins d.o.o.) in študentov razviti sodoben pristop k za reševanje kompleksne problematike upravljanja s konfliktnimi prostoživečimi živalmi.
Študenti bodo sodelovali pri metabarkodiranju okoljskih vzorcev tal in iztrebkov in s tem pridobivali izkušnje s področja izvedbe sodobnih pristopov monitoringa za detekcijo biotske raznovrstnosti, ki se uporablja v sodobnih laboratorijih s področja molekularne ekologije. Pridobili bodo praktične izkušnje s področja razvoja orodij, metod in postopkov za urejanje, analizo in interpretacijo bioloških podatkov, ki temeljijo na nukleotidnih in proteinskih zaporedjih, kot tudi s področja vzpostavitve podatkovne baze referenčnih genomskih podatkov in vpogled v uporabo podatkovnega učenja. Naredili bodu in statistične analiza za modelno analizo cene gostote populacij.
V sklopu letošnjega razpisa PUŠ, Problemsko Učenje Študentov v delovnem okolju, so s študenti raziskovali sodobne pristope za zmanjšanje škod, ki jo povzroči divji prašič na kmetijskih površinah.
Jazni razpis PUŠ v delovno okolje 2024-2027 je objavilo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije, sofinancira ga pa Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada plus. Namen razpisa je bil vključevanje študentov v projektne aktivnosti za pridobitev splošnih in poklicno specifičnih kompetenc za lažji prehod na trg dela. S tem se krepi sodelovanje, povezovanje in prenos znanja med visokošolskim sistemom in delovnim okoljem
Naši študentje so sodelovali pri vseh korakih projekta – od terenskega dela, laboratorijskih analiz ter pri pripravi bioinformatičnih programskih cevovodov. Pri podjetju Eurofins testiranja in raziskave okolja, s katerim so tekom projekta sodelovali študenti izvedli različne analize ter pridobili praktične delovne izkušnje in se tako preizkusili z delom v akreditiranem laboratoriju.
Redno smo se dobivali na skupinskih sestankih kjer smo se pogovarjali o tekočem delu in morebitnih zapletih. Naše delo smo predstavili tudi širši znanstveno raziskovalni javnosti na 14. evropski konferenci za upravljanje z vretenčarji (14th European Vertebrate Management Conference – EVMC). Študenti pa so svoje rezultate javno predstavili tudi na Fakulteti za varstvo okolja v Velenju in na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije.
Pripravili smo tudi kratek video, kjer si lahko pogledate nekaj utrinkov s projektnih aktivnosti ter kolaž našega dela.